Jim Collins a csapata 5 éves kutatási eredményeit elemzi híres könyvében -„Good to Great”-, melynek témája: miként alakítsunk egy már jó céget kimagasló céggé. Vajon az agilis módszertanok segítenek ebben?
Jean Tabaka előállt egy 10-es listával az agilis szervezetek legfőbb jellemzőiről. Ez a lista rávilágít, hogy mi kell bármely cégnek a fent leírt minőségi ugráshoz.
- Munka / Magánélet egyensúlya és folyamatos teljesítmény – Bátorítsd és támogasd azokat a csapatokat, melyek egyszerre propagálják a személyes és szervezeti célokat. Alkalmazz rövidebb szállítási periódusokat.
- A szolgáló vezető – A teljes menedzsmentnek el kell sajátítania miként tud szolgálva vezetni és miként fog a vezetés szolgálni. Ahelyett, hogy felülről erőltetnénk döntéseket a csapatra, a vezetőknek támogatást kell nyújtaniuk a teamek felé, hogy végigvihessék a saját maguk által vállaltakat.
- Fenntartható és sikeres teljesítmény – Át kell állni egy stabilan tartható tempóra. A teljes szervezetnek egy fő fókusza kell legyen: a vevői érték (amiért örömmel és megelégedéssel fizet).
- A közösséghez való hozzájárulás, és egy profitabilis cég fenntartása – A profitabilitáson és a fő tevékenyégen túl a közvetlen közösségre gyakorolt jó benyomás is a figyelmünk középpontjában kell legyen.
- Egymással együttműködő okos alkalmazottak – intelligens embereket alkalmazz és támogasd az együttműködést. Ez elősegíti mindenki egyéni fejlődését.
- Bottom-up és top-down döntési modellek – el kell érni, hogy a vezetőket az információ közvetlen birtokosai tájékoztassák és fordítva. A tacit tudás segíti az explicit tudás kialakulását.
- Személyes rugalmasság és ritmus – hozd létre a folyamatos értékszállítás körforgását.
- Minőség és sebesség – a teljes szervezet az értékek létrehozására és a gyors visszajelzések fogadására-feldolgozására kell koncentráljon.
- Saját valóság és vízió – ahelyett, hogy egy szervezetet kőbe vésett szabályok mentén terelnénk a vízió megvalósítása irányába, mint agilis szervezet, olyan egyéneket alkalmazzunk, akik a személyes kisugárzásuk révén mutatnak irányt a vízió alakításához és eléréséhez.
- Elkötelezettség, hogy végigmész a naggyá válás útján – fegyelmezett kultúra és mérőszámok alkalmazása – pl.: munka / magánélet egyensúly, bottom-up és top-down döntéshozás, a szolgáló vezetés megvalósításának fogásai, újítások alkalmazása, a technikai hiányosságok követése és ledolgozása. Mindezek segítenek annak feltárásában, hogy a cég vajon a jó úton jár-e, hogy elérje: a jóból nagyszerű legyen.
Hasonlóképp, Mike Beedle a következő karakterisztikákat emelte ki:
- Megfordított menedzsment piramis
- Nagyfokú szabadság biztosítása, hogy az egyén saját hatáskörben megoldhassa az előtte álló feladatot
- Folyamatos tanulás, tudás létrehozása és megosztása
- Emberibb és szórakoztatóbb munkakörülmények
- Hiperproduktív, együttműködésen alapuló munkavégzés
- Dinamizált tervezés, architektúra és követelmények
- Olyan új értékek meghonosítása, melyek együttműködő(bb) szervezetté kovácsolják a jelenlegit
- Életminőség
Mike Cottmeyer eredménye az alábbi lista mely több szervezet mintáinak közös metszete. Ezek a minták elengedhetetlenek a sikeres agilis működéshez.
„Vannak bizonyos minták, melyekkel újra és újra találkozok. Ezek a minták megalapozzák az agilis működés sikeres bevezetését, vagy egy nagyszabású szervezeti átalakítást az agilis módszertan jegyében. Íme kigyűjtve a legfontosabbak és velük együtt az, hogy miért is azok.”
- Keresztkompetenciákkal rendelkező csapat
- Felhatalmazott csapattagok – a lényeg az üzleti eredmény. Ezen felül minden csapat a maga hatáskörében dönt, azt miként éri el.
- Az üzlet korlátozott beleszólása - Az üzletnek kell meghatároznia a prioritásokat és megjelölnie a létrehozandó értékeket a teljes fejlesztői csapatnak. (ezután a többi már a csapat kizárólagos hatásköre)
- Megosztott felelősség – mindenki felelős az elért üzleti eredmény rá eső részéért.
- Szolgáló típusú vezetés
- Folyamatos értékteremtés – biztosítani, hogy a szervezet kiszámítható ütemben szállítson üzleti értéket.
- Érték a tevékenység felett – minden egyes lépésnek további hozzáadott érték létrehozását kell eredményeznie.
- Törekvés a technikai tökéletességre – folyamatosan figyelni és csökkenteni kell az felhalmozódó technikai hiányosságokat. Már az első pillanattól be kell építeni a minőség, megbízhatóság és skálázhatóság elveit minden tevékenységbe.
- Korai visszajelzés és alkalmazkodás
- Totális nyíltság és átláthatóság – egy valóban agilis szervezetben semmi sem maradhat rejtve. Az ember nem tud elbújni. Az haladást nem lehet elrejteni. A mérőszámokat nem lehet eldugni. Rossz minőséget nem lehet a szőnyeg alá söpörni. A kockázatokat nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az akadályokat nem lehet nem észrevenni.
- Bizalom – olyan környezet és kultúra megteremtése, ahol az emberek megbíznak egymásban.
A fentiek alapján könnyen belátható, hogy a leghangsúlyosabb elemek: támogatás, kommunikáció és együttműködés. Mindennek kulcsa a bizalmon alapuló légkör, a folyamatos tudásfejlesztés és fenntartható tempójú értékteremtés.
Forrás fordította Tornai Balázs, válogatta Kulcsár Bence